Тихо грає сабвуфер у машині? Як правильно налаштувати?

Практично всі сучасні автомобілі мають «на борту» повноцінну акустичну систему, яка цілком влаштовує переважну кількість автолюбителів. Але що робити, якщо хочеться потужнішого та соковитішого звуку в салоні, а стандартна акустика не дозволяє цього зробити? У цьому випадку вихід тільки один – купівля та встановлення автомобільного сабвуфера, який здатний «розгойдувати» автомобіль, що дає змогу повною мірою насолодитись усім спектром частот, які видає модернізована акустична система.

Як це часто буває, після установки сабвуфера багато хто починає задаватися питанням, чому гучність в салоні недостатньо висока, і як відрегулювати діапазон відтворення частот у той чи інший бік. У цій статті ми розберемо найпоширеніші помилки автовласників, які допускаються при встановленні сабвуфера, а також дамо вичерпну інформацію щодо всіх нюансів налаштування апаратури.

Музична колонка для авто, малюнок

Навіщо потрібне налаштування сабвуфера?

Спочатку будь-яка акустична система проектується для рівномірного відтворення частот, проте всі автомобілі відрізняються формою та об'ємом салону, а також його обробкою та супутніми елементами. В результаті один і той же сабвуфер у різних машинах грає по-різному, роблячи звук деренчливим або ж «бубонить» тобто відтворює тільки низькі частоти. Крім цього, встановлені пресети еквалайзера зовсім не враховують музичні уподобання того чи іншого автовласника. Особливо сильно неправильне налаштування сабвуфера або її відсутність позначається на високій гучності: обшивка починає резонувати, пластикові деталі видають брязкітний звук, що приносить від прослуховування музики тільки дискомфорт.

Це важливо: сабвуфер відтворює відносно вузький діапазон частот (від 50 до 200 Гц), проте навіть невеликий зсув діапазону значно позначається на спільній звуковій картині. Саме тому правильне налаштування здатне значно розширити динамічний діапазон, роблячи його рівномірним, без будь-яких перепадів. Процес налаштування

Усі маніпуляції з сабвуфером виробляються кілька етапів, кожен із яких слід здійснювати з особливою уважністю. Процес налаштування повинен виконуватися без зайвого поспіху, у спокійній обстановці, що дозволить максимально точно настроїти звучання всіх елементів акустичної системи.

Налаштування фільтрів нижніх частот

Для початку слід "скинути" всі налаштування на заводські, послаблюючи тим самим діапазон середніх та високих частот. Для цього передбачено частотний фільтр – ФНЧ або LPF/LF, який здатний послаблювати ті частоти, які знаходяться вище встановленого діапазону. Даний фільтр може бути встановлений як на підсилювачі, так і на сабвуфері. Для виконання цього пункту достатньо перевести відповідний перемикач в позицію LPF.

Музична колонка у машині

Налаштування частоти та гучності сабвуфера

За допомогою регулятора фільтра Frequency встановлюємо значення 80 Гц, що дозволить пропускати необхідний частотний діапазон, при цьому послаблюючи вищі частоти. Встановлюємо рівень гучності «низів» щодо інших елементів акустичної системи: ця маніпуляція здійснюється за допомогою регулятора Level чи Gain. Не варто встановлювати занадто високий рівень гучності НЧ, тому що сабвуфер «глушитиме» інші компоненти акустичної системи.

Забезпечення полярності

Більшість автолюбителів вважають, що цей пункт виконувати абсолютно необов'язково, проте правильне підключення сабвуфера дозволяє визначити напрямок звукових хвиль, що дасть можливість отримувати правильну звукову картину, яка складатиметься з повного спектру частот. Для регулювання полярності потрібно встановити певну полярність, сісти на переднє сидіння, послухати, потім поміняти полярність і порівняти з першим варіантом. Перевірку полярності обов'язково слід проводити при закритих вікнах та дверях.

Колонка для музики в авто

Синхронізація сабвуфера та динаміків акустичної системи для середніх басів

Для початку слід визначитися з оптимальним варіантом гучності та виставленою частотою «низів» (LPF, LP, ФНЧ). При зменшенні частоти LP баси стануть глибшими і м'якшими, проте це може призвести до ситуації, коли сабвуфер починає звучати окремо від усієї акустики. При підвищенні частоти бас стає жорстким і «впевненішим», що може викликати відчуття «довбання» в салоні. На даному етапі слід дотримуватись якоїсь «золотої середини», що дозволить суттєво підвищити якість звучання всіх елементів акустичної системи в цілому.

Оптимальне «стикування» сабвуфера і фронтальних колонок частот дозволяє уникнути звукових провалів: наприклад, якщо нижня частота в сабвуфері становить 60Гц, а «низи» в колонках виставлені на 100Гц, то звучання даних елементів стає не таким якісним.

Музика для налаштування сабвуфера

Всупереч поширеній думці, слід уникати налаштування акустики за допомогою прослуховування треків у стилі dub step або drum-&-bass: найкраще вибрати музику з добре записаним басом, наприклад, гра на «живих» інструментах, звучання яких Ви можете цілком уявити. Оптимальним варіантом стануть класичні композиції, які практично не мають паразитних низів (частот нижче 20Гц), а також видають широкий динамічний діапазон частот, що дозволяє максимально точно налаштувати звучання в салоні під себе.

Варіант розміщення колонки для авто

Корисні поради

  • Любителі репу, хіп-попу та дабстепу обов'язково оцінити глибину басів, якщо встановлять частоту фільтра нижніх частот на 30-50Гц.
  • Для інструментальної музики частота LP/LPF має становити близько 40Гц.
  • Прослуховування електронної та танцювальної музики не потребує відтворення занадто низьких частот: достатньо встановити регулятор у положення від 50 до 100Гц.

Налаштовуючи сабвуфер, слід орієнтуватися виключно на свої смакові уподобання, а не на показання приладів, адже кожен сабвуфер має свою конструкцію, до того ж, музику всі ми любимо різну. Налаштування фільтрів та забезпечення балансу гучності сабвуфера та інших динаміків – основна умова отримання якісного звучания.

Портативна акустика для машини

Для зручності налаштування можна використовувати портативну колонку, з якою можна встановити з'єднання з будь-якого цифрового гаджета. Портативні колонки останнім часом стали активно застосовуватися багатьма любителями якісного автозвуку, і тому є ціла низка причин:

  • Відносно низька ціна порівняно з дорожчими сабвуферами.
  • Відсутність потреби у комутації пристрою з інтерфейсом магнітоли.
  • Можливість використання колонки не тільки в машині, а й у будь-якому іншому місці: колонку можна легко зняти та встановити у необхідне місце.

З недоліків подібних пристроїв слід відзначити скромніші показники, які не дотягують до рівня професійних акустичних систем, які складаються з декількох елементів. Процес налаштування сабвуфера – неспішний процес, проте в нагороду за всю працю Ви отримаєте можливість насолоджуватися всіма відтінками музики, яка звучатиме у Вашому автомобілі.

Портативна колонка для авто

Якщо раптом з якоїсь причини немає можливості слухати улюблену музику за допомогою вбудованої акустики, завжди можна звернутися до варіантів портативних колонок , якість та звучання яких сьогодні наближаються до ідеального значення. І ми вам із задоволенням допоможемо із вибором.